Gegužės 19 d. Utenoje vyko baigiamasis Projekto "CreaZone" renginys – konferencija “Įjunk žalią šviesą jaunimo verslumui!”, skirta apibedrinti per dvejus metus projekte patirtus įspūdžius, pasiektus rezultatus, bei, svarbiausia, išsakyti norus, galimybes, lūkesčius jaunimo verslumo ugdymo tema.
Itin atsakingai ir plačiai buvo pasižiūrėta į pastarąją temą iš mokymų bei šios konferencijos organizatorių - UAB "Ekonominės konsultacijos ir tyrimai" pusės. Temą aptarti pakviesti vyresniųjų klasių moksleiviai, mokyklos vadovė, LR ŠMSM atstovė, jaunieji verslininkai bei jaunimo verslumą ugdančių organizacijų atstovai. Apie kiekvieną pranešimą norisi papasakoti plačiau, nes visi buvo labai įdomūs ir daug ką pasakantys.
Ignalinos Č.Kudabos gimnazistas Aurimas Kviklys prisipažino, kad būti tarptautinės konferencijos pranešėju jam didelis iššūkis, tačiau auditorijai jo išsakytos mintys atrodė brandžios ir drąsios. Aurimas aiškiai įvardijo kodėl mokiniai nesirenka verslumo pamokų, kas ateityje turėtų būti padaryta, kad verslumo mokymai būtų itin mėgiama ir lankoma disciplina. Svarbiausia mintis ta, kad reikia skirti dėmesio šiai sričiai daug daugiau, dalykas turėtų būti privalomas bendroje mokymo turinio pasiūloje, mokytojai daug išmanantys ir dėstantys dalyką įdomiai. Labai svarbus yra moksleivių motyvavimas. Geriausias motyvatorius - finansinės lėšos verslumo projektų įgyvendinimui.
Panašius lūkesčius išsakė ir Utenos Dauniškio gimnazijos vienuoliktokų atstovė Ieva Umaraitė. Ieva nebuvo šio projekto dalyvė, tad jos pasisakymas siejosi su ekonomikos ir veslumo ugdymo pamokomis, kurias ji lanko. Išsakytos problemos ir lūkesčiai labai panašūs kaip ir ignaliniečio. Dažnai mokiniai norintys lankyti verslumo pamokas neturi tos galimybės, nes nesusidarius pilnai grupei, mokymai tiesiog neorganizuojami.
Vidiškių gimanzijos direktorė Jūratė Sveikauskienė dėkojo projekto organizatoriams ir lektoriams už kokybiškas veiklas bei įtraukiančius, naudingus mokymus. Pranešimo metu buvo aiškiai įvardinta, kad verslumo pamokos turi būti privalomos, mokytojų rengimui skiriamas didesnis dėmesys, nes verslumas, verslai - yra ekonomikos pagrindas ir valstybės sėkmės pagrindas.
LT švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė Vilma Ferarri, atsakinga už finansinio raštingumo sritį, akcentavo finansinio raštingumo dėstymo svarbą mokyklose. Parengtose naujose formalaus ugdymo programose, ši disciplina bus dėstoma moksleiviams per integruojamuosius dalykus. Deja, bet privalomas ugdymas artimiausioje perspektyvoje nenumatomas. Pranešėja kvietė mokinius ir mokytojus naudotis įvairiomis, šalies mastu įgyvendinamomis iniciatyvomis, prisiimti daugiau iniciatyvos pačioms mokykloms.
VšĮ "Trys kubai" vadovas Darius Kniukšta savo pranešimu nustebino ir sužavėjo. Darius turi didelią svajonę ir ambiciją pakesiti visą švietimo sistemą. Jo matymu, dabartinė sistema yra pasenusi ir neatitinka nei mokinių, nei valstybės poreikių ir lūkesčių. Prenešėjas neapsiriboja vien svajonėmis, jis ir jo stipriai besiplečianti komada, realiai veikia užsibrėžtoje srityje - kuria kompiuteriniais žaidimais paremtą mokomąją medžiagą įvairiausiomis temomis, kurios atitinka mokymų turinį. Šiuolaikiniams vaikams, tai itin patrauklu ir paveiku. Pamokos metu naudojant šiuos išmaniuosius žaidimus, mokytojai daugiau dėmesio galėtų skirti individuliai mokinių pagalbai suteikti, užimti daugiau ne žinių perteikėjo, bet mentoriaus poziciją.
Kitas ne mažiau įdomus pranešimas nuskambėjo apie robotikos plėtrą regione. Šią veiklą ambicingai plėtoja Robotikos akademijos padalinys Utenoje su itin aktyvia ir motyvuota vadove Vita Šuminiene priešakyje. Vita džiaugėsi puikiais rezultatais Molėtų rajone, vykdoma veikla Zarasų, Anykščių rajonų darželiuose, būsima plėtra Ignalinos rajone, Visagine. Itin kvalifikuotai paruoštos robotikos programos nuolat tobulinamos ir labai patogios robotikos mokytojams, kuriomis naudotis, prisijungus prie jų komandos, kvietė pranešėja.
Latvijos atstovas Ričards Švitinč, Kūrybinio verslo inkubatoriaus vadovas, prisijungęs prie konferencijos nuotoliniu būdu, pristatė galimybes ugdyti verslumą universitetuose.
Renginio vyšnia ant torto tapo paskutinis itin charizmatiško Alytaus mokyklos vadovo ir verslumo mokytojo Donato Vasiliausko pranešimas. Akivaizdu, kad bene reikšmingiausias indėlis ugdant jaunimo verslumą yra atsidavę, įsitraukę, energingi mokytojai, lektoriai, kurie jaunimui suteikia žinias, patirtis, galimybes pažinti, kurti, klysti, eksperimentuoti kuriant jaunuosius verslus. Suburta "Lietuvos Junior Achievement" komanda gali atvykti į bet kurią Lietuvos mokyklą ir pasiūlyti savo paslaugas jaunuoliams, norintiems semtis žinių, patirčių veslumo srityje.
Projekto vadovė Inga Šidlauskienė, pradžioje renginio pristatė šio didelio projekto rezultatus. Kelios skaidrės šiame pranešime demonstruoja koks didelis ir naudingas darbas buvo nuveiktas. Apie tai akcentavo pirmosios dalies pranešėjai, tiesiogiai dalyvavę projekto veiklos.
Vaiva Garlinskė, UAB "Ekonominės konsultacijos ir tyrimai" atsovė, moderavo šį renginį, išsakė daug tikslių, prasmingų pastebėjimų, atidžiai sekė visus pranešimus bei taikliai uždavinėjo klausimus pranešėjams.
Pabaigoje renginio suinteresuotoms šalims buvo pasiūlyta sudaryti aljansą, kuris leistų tikėtis daugiau bendradarbiavimo ugdant jaunimo verslumą mūsų regione.
Projektą „Nedarbo mažinimas – verslumo skatinimas derinant verslo modelius ir kūrybiškumą ekologiškame, jauname ir perspektyviame versle” įgyvendina VšĮ „Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras“, projektas vykdomas pagal Europos kaimynystės priemonę, finansuoja Europos Sąjunga ir Ignalinos, Zarasų, Utenos, Švenčionių rajonų ir Visagino savivaldybės.
Comentários